ОЗЕРО ГОРИ РИБОЛОВЛЯ XTREME ВИНО ПРО НАС ПРОЇЗД

ПЛОТИНА НА ЧЕРНОЙ РИКЕ


        У Музей лісу і сплаву з Міжгір'я можна добратися пішки або на автобусі. Для цього слід подолати шлях в 15 км., що веде до села Синевир яке розташоване на річці Тереблі. У Синевирі потрібно звернути до села Синевирська Поляна. Дорога веде уподовж Тереблі проти її течії
        У 2 км. від Синевира у Тереблю впадає її ліва притока - Чорна Ріка (Озерянка) . Звідси від гирла Чорною Ріки до музею, йти 4 км.
        Дорога тягнеться уздовж небагатоводної, говіркої річечки. І мимоволі виникає питання - як же по цих каменях і перепадах сплавляли важкі плоти?!
        Уздовж річки стоять чорні, сірі обеліски, хрести, що потемніли, камені-пам'ятники, що нагадують про важке минуле закарпатців, про загибель мужніх бокорашів яких безжальний потік скидав з бокоров-плотів, розбивав об камені, топив у водоверті.
        У живописному урочищі шлях Чорною Ріке перегородила дамба, побудована в середині XIX ст. Вона є складним комплексом будівельних конструкцій технічних вузлів і механізмів. Довжина її - 80 м, ширина - 5,5 м, висота від днища до річкового дна - 3,5 м і ще 3,5 м закладеного з обох боків каменями дерев'яного фундаменту в дні річки.
        На дамбі збереглися підйомні механізми, які піднімали ворота, щоб відкрити шлях воді і плотам. Разом з основними комірами були маленькі, через які пропускали воду, регулюючи її рівень в річці в час сплаву. Підйомний механізм малих воріт є вузеньким сходи з товстими боковинами, сполучені з комірами. Дерев'яним важелем підтягали сходинки сходів і поступово піднімали ворота. Такі підйомні механізми були поширені в XVIII у.
        Є на дамбі підйомний механізм почала XX в. Це система металевих шестерень за допомогою яких зусилля людини передаються на вал, сполучений з комірами. Основні ворота-флудер відкривали залізною штангою, чіпляючи її за кільце яке кріпилося до дерев'яного виступу.
       Підпирають дамбу дві основні опори, побудовані, як і сама дамба, по принципу "скрині" - коробки з горизонтально викладених колод засипаних каменями. Опори поставлені за течією, перпендикулярно дамбі, по обидві сторони від основних воріт, через які пропускали плоти-бокори. Опори виконували подвійну функцію: підпирали дамбу і направляли бокори в потрібному напрямі.
        Відразу за дамбою дно річки викладене суцільними дерев'яними настилами у вигляді трьох величезних ступенів. Вони приймали перший удар води, а також пом'якшували силу удару бокора об дно річки і запобігали утворенню ям і водоверті.
        Декілька нижче за дамбу збудований міст, на якому знаходиться невелика шестигранна, крита дранкою будка сторожа-вороташа. За час сплаву вороташ стежив за дотриманням порядку, не пускаючи сторонніх на територію сплавних робіт. Біля моста, уздовж правого берега, споруджена відбійна стена-шнайдер яка приймала перший бічний удар бокора об берег і направляла його вниз за течією.
        Береги річки нижчі дамби укріплені опорами - суцільними дерев'яними срубамі-циброванкамі. Такі зруби були споруджені уздовж всієї Чорної Ріки і на Теребле аж до села Ко-лочави - у всіх місцях, де річка робить повороти або розмиває береги.
        Бокори пливли по Чорній Ріке до річки Тереблі. Тут вони уповільнювали швидкість і сплавлялися до нинішнього селища Буштини, де Теребля впадає в Тісу. Потім деревина пливла до села Вілоку, звідти до Угорщини і вже там її з приймальних пунктів відправляли за призначенням. На території музею розміщені: колиба - житло лісорубів, стайня мастерськая-гужварня, дерев'яні жолоби, по яких спускали деревину з лісосік по схилах гір, різні транспортні засоби і інше.
        Верхню надбудову дамби займає експозиція, в якій представлені знаряддя праці предмети побуту, якими користувалися лісоруби і плотогони-бокораши.        Продовжимо знайомство з музеєм. Підходимо до літнього табору лісорубів. Кожен експонат має своє призначення: колода-сидіння біля багаття, рогулі, казан у якому варилася їжа для лісорубів.
        Нижче за багаття па схилі ще одна колода. Воно оберігало від випадкової пожежі: адже багаття палало вдень і вночі, і непомітно могла скотитися головешка у ущелині.
        Поряд тимчасова колыба-будівля - звичайний односхилий навіс, тільки критий не дранкою, а ялиновою корою. Зводили його літом, починаючи з травня, коли кора легко відділялася від стовбура. Навіс можна переносити з місця на місце. У негоді тут сушили одяг, ховали продукти від вологи.
        Ще один інтереспий експонат - дупло-холодильник в стовбурі їли, якій понад п'ятисот років. У найбільшу жару в дуплі волого і прохолодно. Джерельна вода, головка бринзи, шматок сала - все зберігало свіжість і в найспекотніший день.
        Тут же колиба лісорубів - сезонне однокамерне житлове приміщення без стелі без вікон, з одним входом і відкритим вогнищем в центрі. Восьмигранна у плані, із стогообразной дахом, колиба міцна і зручна для житла. У ній найраціональніше використовується внутрішній простір: адже для 20 лісорубів всі місця навколо вогнища були рівноцінними. Під стінами колиби у кожного лісоруба була своя поличка або лава де він складав різні предмети і знаряддя праці. Окремо біля входу, в кутку, виділялося місце для старшого.
        Навколо вогнища на якому варилася їжа і який обігрівав в холодну погоду колибу, відпочивали і спали лісоруби. Ліжком для них служили ялинові вітки.
        Зруби колиби викладали з кругляка, який на кінцях кріпився в прості замки. Дах покривали корою або дранкою, а на її верхівці залишали невелике отвір для диму.
        Поряд розміщена крита дранкою рупа - яма, в якій круглий рік зберігали картоплю.
        Недалеко від колиби побудований зрубовий чотиристінний башт - стайня на одну-две пари волів або коней. Коні і воли були основною тягловою силою на лісорозробках. Їх лісоруби вважали своїми годувальниками. "Сам недоїм - перетерплю, кінь недоїсть - роботи не буде", - говорили лісоруби. Стайню будували раніше, ніж колибу. Підковували не тільки коней, але і волів.
        Будувалася стайня як правило, з жердин або тонких деревних стовбурів, які кріпилися на рогах в замки. Дах невисокий, односхилий, рідше - двоскатна. Стелі і вікон не було. Всередині споруджували ясла, а також зберігали різний інвентар і збрую.
        Біля стайні експонуються сани, напівсани, ярмо для волів, хомут для коней віжки, цукштангля - хрестоподібне пристосування, яке оберігало ноги коней від удару колодою. Стовбур при транспортуванні прикріплявся саме до цього пристосування.
        
Окремо коштують ризи - жолоби для спуску деревини з лісосіки до водозбірника. Їх встановлювали на схилі гори і поступово подовжували по мірі збільшення площі рубки. Іноді ризи досягали чотири і більше кілометрів завдовжки.
        Ризи робили так: круглі балки викладали жолобом, міцно закріплюючи їх з бокам стовпчиками. По жолобах спускали деревину відразу після дощу або перед спуском їх змочували водою.
        Разом з великими експонується також менший желоб-тафлі для спуску невеликих колод на дрова. Найпрактичніші - мокріші ризи, або водяні лотки. Споруджували їх уздовж струмка, вони ніколи не просихали, тому служили в будь-яку погоду.
        Що вислизнуло з жолоба колоду далі зволікали на санях. Болотисті місця мостили штрайблікамі- дерев'яними настилами. Поряд з водяними лотками можна побачити і такі настили.
        Між великими і малими жолобами коштує будка варташа-доглядача, який спостерігав за спуском деревини і попереджав лісорубів у разі небезпеки. На поворотах стовбури, що мчаться, іноді вискакували з жолоба. Особливо якщо їх пускали комлем вгору.
        Варташ в таких випадках кричав, щоб всі береглися, оскільки колода летіла зовні жолоби і могло покалічити або навіть убити кого-небудь з тих, що працюють на лісосіці.
        Тому такі наглядові пункти, по суті навеси-застайки, встановлювалися біля найнебезпечніших поворотів. Односхила крівля навісу з кори або дранки спиралася на два стовпчики розвилки. Навеси-застайки належать до сезонних будов, які споруджували на лісосіці.
        
Місце де зупиняються колоди, вислизнувши з жолобів, називається лушніца. Звідси стовбури зволікали до резарне. Після стандартного підрізування їх перетягували на берег і складали в штабелю.
        Ще одне оригінальне споруда представлена недалеко від водосховища - конус з колод що обмазав глиною, з отворами вгорі і внизу. Це - миля - своєрідна пекти, в якій отримували деревне вугілля. Розклавши вогонь в нижньому отворі, регулюючи надходження повітря і товщину глиняної обмазки, перепалювали колоди на вугілля. Коли деревина перетворювалася на вугілля, милю розбирали.
        Вихід вугілля був звичайно, малим, але хіба промисловців цікавила втрата цінної деревини?


ХВАТИТ                                 2 из 4                                 ДАЛЬШЕ